Nasza misja

Oceany to nie miejsce dla tworzyw sztucznych

Czy tego chcemy czy nie, żyjemy w erze plastiku. Wynalezienie tworzyw sztucznych zmieniło nasze życie - w sposób pozytywny i negatywny zarazem. Plastik jest lekki, trwały, szczelny, łatwy w produkcji. Opakowania z plastiku chronią produkty przed zepsuciem, ułatwiają transport, poprawiają komfort codziennego życia. W czym więc tkwi problem? Problemem jest nieodpowiedni sposób, w jaki z niego korzystamy. Plastikowe butelki, torebki foliowe, jednorazowe opakowania kosmetyków czy produktów spożywczych - użyte raz i wyrzucone będą rozkładać się przez setki lat

Zastanawiałeś się kiedyś ile jednorazowych opakowań zużyłeś w swoim dotychczasowym życiu i ile z nich skończyło swój żywot w lesie lub oceanie?
Szacunki naukowców nie napawają optymizmem: spośród miliardów ton wyprodukowanych do tej pory tworzyw sztucznych aż 79% zalega na wysypiskach lub w środowisku naturalnym. Po Pacyfiku dryfuje wyspa plastikowych śmieci o wielkości ponad czterokrotnie większej niż powierzchnia Polski. Co więcej, każdego roku na świecie do oceanów trafia nawet 13 mln ton nowych odpadów z tworzyw sztucznych. To tak, jakby wypełniona po brzegi śmieciarka co minutę pozbywała się zawartości prosto do oceanu. To nie koniec problemów. Pod wpływem słonej wody, słońca i wiatru plastikowe odpady rozpadają się na coraz mniejsze części, tzw. mikroplastik. Stanowi on poważne zagrożenie dla organizmów morskich a w konsekwencji dla ludzi. Znaczący udział ma w tym przemysł kosmetyczny i spożywczy. Jeśli nic z tym nie zrobimy, do roku 2050 masa plastiku w oceanach przekroczy masę wszystkich pływających w nich ryb.

Co możemy z tym zrobić?

Póki co, nie istnieje skuteczny i bezpieczny sposób unieszkodliwiania plastiku. Recykling jest dobry, jednak ze względu na ogromną ilość wytwarzanych odpadów oraz ograniczenia technologiczne nie jest rozwiązaniem problemu lecz jego odsunięciem w czasie. Aby dobrze wykorzystać ten czas, musimy zacząć korzystać z plastiku w sposób odpowiedzialny. Ograniczmy jego użycie do minimum, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. rezygnując z jednorazowych opakowań. Zacznijmy od drobnych codziennych wyborów.

Stworzyliśmy Gramsy, abyś miał taki wybór

Codzienna dbałość o urodę, dom i rodzinę może iść w parze z dbałością o środowisko. Gramsy to alternatywa dla wszechobecnych drogerii z półkami uginającymi się od plastiku, który za chwilę trafi na wysypisko lub do oceanu. Gramsy to wysokiej jakości naturalne produkty kosmetyczne i higieniczne, sprzedawane w taki sposób, aby zmniejszyć ilość niechcianych odpadów.

Zobacz jak to działa

Dlaczego to robimy?

Założyliśmy Gramsy, bo kochamy pachnący żywicą las, złocisty piasek nadmorskich plaż, przejrzysty nurt wijących się nieskończonymi meandrami rzek. Obcowanie z przyrodą daje nam życiową energię. Jednocześnie rozumiemy potrzebę rozwoju społeczeństw. Dlatego, chcemy aktywnie przyczyniać się do budowania zrównoważonego świata, aby kolejne pokolenia mogły korzystać z osiągnięć ludzkości, ciesząc się jednocześnie nieskażoną przyrodą, którą dla nich zachowamy. Czy to się uda - zależy od naszych codziennych wyborów.

Agnieszka, Ania, Karol, Michał, Wiktor
założyciele marki